wtorek, 8 marca 2016

Sejm Dzieci i Młodzieży 2016

29 lutego 2016 r. rozpoczęła się rekrutacja do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy tegorocznej edycji tradycyjnie zasiądą w ławach poselskich w dniu 1 czerwca.
Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się w naszym kraju od 1994 r. Organizatorem tej inicjatywy jest Kancelaria Sejmu we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Celem wydarzenia jest kształtowanie postaw obywatelskich młodych ludzi oraz zachęcenie ich do aktywnego działania na rzecz ich środowisk lokalnych.
W ramach SDiM, raz do roku, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, w ławach poselskich w gmachu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie zasiadają uczniowie. Ich zadaniem jest stworzenie własnej uchwały - w trakcie prac nad projektem wypracowanym wcześniej na posiedzeniu komisji problemowej. W ten sposób osobiście poznają sejmowe realia i poszerzają własną wiedzę na temat zasad funkcjonowania niższej izby polskiego parlamentu oraz demokracji parlamentarnej.
Temat przewodni tegorocznych obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz regulamin rekrutacji dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zainteresowanych udziałem w planowanej sesji, podany zostanie do publicznej wiadomości 29 lutego 2016 r. W tym dniu rozpocznie się również nabór 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski, które zaproszone zostaną do uczestnictwa w obradach. (Zgłoszenia dokonać będzie można przez specjalną stronę internetową, która uruchomiona zostanie w dniu rozpoczęcia naboru).

Aktualne informacje na temat obecnej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży znaleźć można na stronie internetowej Sejmu RP, na stronach współorganizatorów akcji oraz na facebookowym profilu inicjatywy - kliknij TUTAJ. Pytania dotyczące projektu można kierować pod adres mailowy: sdim@sejm.gov.pl oraz pod numerem telefonu 22 694 28 10.