czwartek, 24 marca 2016

Z archeologią na Ty

Studenci i doktoranci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego od 2013 roku prowadzą bezpłatne zajęcia na temat archeologii dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z okolic Krakowa (i nie tylko). Teraz młodzi naukowcy poszerzyli formułę projektu „Z archeologią na Ty” o spotkania z przedszkolakami.
Projekt edukacyjno-popularyzatorski rozpoczął się w 2013 roku i jego głównym celem jest rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania archeologią.
W ramach inicjatywy przygotowali oni program spotkań wpływający na wzrost świadomości młodzieży dotyczącej ochrony dziedzictwa kulturowego i związanych z tym problemów i dotarli z nim do około 1000 osób - do dzieci i młodzieży z ponad 20 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, głównie z Krakowa i okolic.
W pełni bezpłatne zajęcia projektowe (organizatorzy pokrywają koszty związane z dojazdem wykładowcy i przygotowaniem odpowiednich materiałów edukacyjnych) prowadzone są zgodnie z preferencjami poszczególnych nauczycieli, którzy mogą zamówić spotkania dotyczące konkretnych zagadnień związanych z archeologią. (W ofercie zajęć znaleźć można m.in. lekcje na temat badań krakowskich naukowców, takie, które prezentują zmieniający się krajobraz religijny w średniowieczu czy ukazujące wybrany region w danej epoce).
Zgodnie z myślą ich twórców spotkania z cyklu „Z archeologią na Ty” stanowić mają nie tylko interesujące dopełnienie programu szkolnego, ale także urozmaicać bloki humanistyczne dla klas o profilach ścisłych. Ich integralną częścią są warsztaty pozwalające na pracę z autentycznymi zabytkami (pochodzącymi z kolekcji dydaktycznej Instytut), dzięki czemu uczniowie mają możliwość wcielenia się w prawdziwego archeologa i wykonania autentycznej dokumentacji archeologicznej.

Od połowy marca 2016 r. w ofercie inicjatywy studentów i doktorantów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdują się również spotkania przygotowane specjalnie z myślą o przedszkolach.

Więcej informacji na temat projektu „Z archeologią na Ty” osoby zainteresowane tą tematyką znaleźć mogą na stronie www.na-ty.archeo.uj.edu.pl.