czwartek, 31 marca 2016

25. Marsz Żywych

Do 14 kwietnia 2016 r. polskie szkoły - gimnazja i placówki ponadgimnazjalne - zainteresowane uczestnictwem w 25. Marszu Żywych mogą przesyłać swoje zgłoszenia. Tradycyjnie wydarzenie to odbędzie się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w Dniu Pamięci Ofiar Zagłady, który w tym roku przypada na 5 maja. Na terenie obozu organizowany jest uroczysty przemarsz ludzi z różnych stron świata. Idąc trzykilometrową trasą spod bramy „Arbeit macht frei" w byłym obozie Auschwitz I do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau dają oni świadectwo pamięci osób pomordowanych przez nazistowskich Niemców w trakcie II wojny światowej. Manifestują przy tym również swoje przywiązanie do takich wartości, jak: godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja oraz prawo każdego człowieka do życia w pokoju.
Idea organizacji Marszu Żywych narodziła się w 1988 roku, a od 1996 r. wydarzenie to realizowane jest co roku. Organizatorzy przewidują, że w weźmie w niej udział ok. 11 tysięcy osób z ponad 40 krajów świata, w tym ponad tysiąc polskich uczniów.
Poprawnie wypełnione formularze zgłoszeniowe przyjmowane będą do 14 kwietnia 2016 r. pod adresem e-mail: marsz.zywych@men.gov.pl. (O udziale w wydarzeniu decydować będzie kolejność zgłoszeń).

Więcej informacji na temat tegorocznego Marszu Żywych znaleźć można na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej TUTAJ.