środa, 23 marca 2016

Konkurs "Piórko 2016"

 Właściciel sieci sklepów Biedronka, Jeronimo Martins Polska S.A., zaprasza początkujących pisarzy i ilustratorów - którzy do tej pory nie publikowali swoich prac - do udziału w konkursie „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Na zwycięzców rywalizacji czeka wysoka nagroda pieniężna oraz publikacja wygranego tekstu i jego sprzedaż w sklepach sieci Biedronka. Honorowy patronat nad rywalizacją pełni Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.
Konkurs powstał z myślą o rozwinięciu wśród najmłodszych czytelników miłość do czytania oraz promocji twórczości utalentowanych pisarzy i ilustratorów, których dzieła nie były dotąd nigdy publikowane. Efektem końcowym tej rywalizacji będzie wydanie nowej, wyjątkowej książki, która przeniesie dzieci wraz z ich rodzinami w bajkowy świat opowieści i pięknych ilustracji.
W rozgrywkach „Piórko 2016”, które prowadzone będą w dwóch etapach (w pierwszym z nich wyłoniony zostanie najlepszy tekst książki dla dzieci w wieku 4-10 lat, w drugim - najciekawsze ilustracje stworzone do zwycięskiego opowiadania) może wziąć każdy pełnoletni obywatel Polski.
Osoby zainteresowane przedstawieniem w własnej literackiej historii dla najmłodszych zobowiązane są do samodzielnego przygotowania, tworzącego spójną całość, tekstu. Opowieść, przedstawiona prozą lub wierszem, musi zostać napisana w języku polskim i mieć długość od 20 000 do 60 000 znaków (włącznie ze spacjami).

Gotową pracę zgłosić można do konkursu poprzez odpowiedni formularz zamieszczony na stronie http://piorko2016.biedronka.pl/ do dnia 29 marca 2016 r. (Uwaga: Przed wysyłką pracy wymagana jest rejestracja na portalu: https://piorko2016.biedronka.pl/rejestracja
Spośród nadesłanych zgłoszeń specjalne jury, w skład którego wchodzą specjaliści, dziennikarze i znani autorzy literatury dziecięcej (tacy, jak np. Renata Piątkowska i Rafał Witek), wybiorą najciekawszą opowieść. Jej tytuł ogłoszony zostanie 6 czerwca 2016 r.
W tym dniu wyróżniony tekst zostanie udostępniony również wszystkim osobom zainteresowanym udziałem w graficznej części rozgrywek (które założą konto na stronie konkursowej). Ich zadaniem będzie przygotowanie projektu okładki zwycięskiego opowiadania oraz od 5 do 10 ilustracji do wybranych fragmentów wyróżnionej pracy. Wymiary oryginalnych obrazów nie powinny przekraczać formatu A3. Wszystkie stworzone ilustracje zapisać należy w wersji elektronicznej (plik z jedną, dowolnie wybraną grafiką musi być plikiem w formacie TIFF, zaś pozostałe obrazy zapisane powinny być w formacie JPG), w niskiej rozdzielczości (72 dpi lub 100 dpi).

Gotowe prace graficzne zgłaszać będzie można przez portal http://piorko2016.biedronka.pl/ do 18 lipca 2016 r. Spośród nich, komisja sędziowska złożona z ekspertów w dziedzinie sztuk pięknych oraz znanych ilustratorów literatury dziecięcej (m.in. takich, jak Bohdan Butenko czy Aleksandra Krzanowska) wybierze najciekawszą propozycję. Wyniki drugiego etapu konkursu ogłoszone zostaną 25 sierpnia 2016 r.

Ze zwycięzcami obu etapów rozgrywek podpisane zostaną stosowne umowy wydawnicze, pozwalające na wydruk książki oraz wprowadzenie jej na rynek. Laureaci otrzymają dodatkowo nagrody pieniężne w wysokości 100 000 zł. Pozycję literacką powstałą w ramach konkursu „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” znaleźć będzie można w sklepach organizatora rywalizacji od dnia 29 listopada 2016 r.
Szczegółowe informacje na temat tej inicjatywy można znaleźć na stronie http://piorko2016.biedronka.pl/.