środa, 21 października 2015

Z cyklu - zawody przyszłości. Branża IT - zaplanuj swoją karierę!

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem wskazującym zalety wybrania branży IT jako dziedziny, na której oprzeć można swoją ścieżkę zawodową oraz opisującym informatyczne zawody i umiejętności potrzebne do ich wykonywania.
Gruntowna edukacja podjęta na kierunkach gwarantujących dobry start w branży IT (np. matematycznych, informatycznych, managerskich) to z pewnością znakomita inwestycja w przyszłość. Stanowiska w mniejszym lub większym stopniu związane z systemami informatycznymi od kilku lat niezmiennie zajmują najwyższe pozycje we wszystkich zestawieniach najlepiej opłacanych zawodów. Co równie ważne, ta ścieżka kariery cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi także ze względu na jej perspektywiczność - pracując w IT na pewno nie będzie można narzekać na nudę, a zdobywanie nowych umiejętności to chleb codzienny nie tylko programisty, ale też handlowca czy managera zatrudnionego w firmie informatycznej. W jakie umiejętności warto inwestować i jakich zarobków można się spodziewać, jeżeli chcemy postawić pierwsze kroki w branży IT? Oto krótki przegląd zawodów i związanych z nimi wymaganych kompetencji.

Web Developer
Dla osób o wyraźnych uzdolnieniach matematycznych praca w charakterze programisty tworzącego strony i portale internetowe będzie z pewnością emocjonującym doświadczeniem. Nie dość, że już na starcie Web Developerzy nieźle zarabiają (wiele osób pracuje w tym zawodzie już podczas studiów, a zarobki powyżej 3 tys. zł dla juniora to norma), to w dodatku mogą liczyć na zdobywanie nowych kompetencji przy rozmaitych, często dość wyspecjalizowanych projektach. Bo trzeba wiedzieć, że w ostatnich latach zawód Web Developera uległ wyraźnemu rozwojowi - nie polega już wyłącznie na tworzeniu witryn, ale coraz częściej wiąże się również z pracą na bazach danych oraz tworzeniem treści integrujących różne komunikaty oraz media (tekst, grafikę, video oraz zaawansowane aplikacje). I dlatego kariera programisty witryn internetowych może być bardzo emocjonująca. Warto dodać, że mediana zarobków dla doświadczonego Web Developera oscyluje w okolicach 6 tys. zł brutto.

Programista aplikacji
Co trzeba poznać, żeby postawić pierwsze kroki w tym zawodzie? Przede wszystkim doskonale opanować przynajmniej jeden najczęściej wykorzystywany język programowania - najlepiej PHP lub C#. A poza tym trzeba koniecznie poznać inne języki, np. Objective-C, Python lub Javę w stopniu bardzo dobrym. Do tego obowiązkowa jest znajomość podstawowych frameworków, np. Symfony. A co dalej? Zależy, czym chcemy się zajmować. Jeżeli myślimy o pisaniu aplikacji na urządzenia mobilne, poza językiem HTML inwestujmy w doskonałe opanowanie Javy i systemów do zarządzania treścią (CMS). Jeżeli wolimy postawić na systemy wykorzystywane w biznesie i w firmach produkcyjnych, postawmy na biegłość w posługiwaniu się bazami danych (konieczna jest znajomość języka SQL i jednego z podstawowych systemów SQL, tzn. MySQL lub PostgreSQL, nazywanego potocznie Postgresem). Mediana zarobków w zawodzie programisty aplikacji wynosiła w zeszłym roku wg firmy Sedlak & Sedlak ok. 6,5 tys. zł.

Tester oprogramowania
Lubisz zagadki matematyczne? Ciągnie Cię do eksperymentów? Zdarza Ci się rozwiązywać hipotetyczne problemy i czerpiesz z tego radość? Jeżeli tak, to praca w zawodzie testera oprogramowania jest właśnie dla Ciebie! Jako tester można naprawdę nieźle zarobić (mediana w zeszłym roku wyniosła 5 tys. zł), a w dodatku osoby pracujące w tym zawodzie nierzadko dochodzą do jeszcze lepszych zarobków, gdyż zdobywane przez nich doświadczenie może być wykorzystane na stanowisku architekta systemów IT, a wtedy można otrzymać nawet dwa razy tyle. Aby zostać zatrudnionym na stanowisku testera trzeba nie tylko dobrze poznać najważniejsze języki programowania (PHP, Java, C#), ale również umieć pracować na frameworku służącym do testów (np. Selenium) oraz nauczyć się tworzyć przypadki testowe. W tej pracy wykorzystywane są przede wszystkim kompetencje „twarde", ale przydadzą Ci się również takie predyspozycje, jak cierpliwość, wytrwałość oraz nieszablonowy sposób myślenia.

Specjalista ds. wdrożeń systemów IT
Ta ścieżka kariery jest idealna dla osób, które lubią łączyć różne systemy w sprawnie działającą całość oraz pracować na bazach danych. Przyszły wdrożeniowiec powinien postawić przede wszystkim na biegłość w programowaniu oraz perfekcyjną pracę na bazach danych w języku SQL. Praca wdrożeniowca najczęściej polega na instalowaniu oraz konfigurowaniu zaawansowanych systemów wykorzystywanych w firmach np. do obsługi procesu sprzedaży (CRM) lub do nadzorowania procesu rekrutacyjnego (HRMS). Praca jest ekscytująca, bo pełna nowych doświadczeń - wdrażane w firmach systemy najczęściej trzeba zintegrować z istniejącymi już w firmach bazami danych, np. z działającym systemem ERP.

Ile zarabia wdrożeniowiec? Mediana zarobków w dziale wdrożeń wyniosła w zeszłym roku ponad 6,5 tys. złotych brutto, ale warto wiedzieć, że najlepsi wdrożeniowcy zajmującymi się dużymi i drogimi systemami IT często zarabiają o wiele więcej, np. konsultant SAP otrzymuje średnio ok. 9 tys. zł miesięcznie.

Specjalista ds. sprzedaży
Kolejną dużą grupę zawodów gwarantujących ciekawą pracę i dobre zarobki stanowią handlowcy, specjaliści ds. marketingu i opiekunowie produktu. I jest to przede wszystkim pole do popisu dla tych osób, które od kodowania i pracy z danymi wolą kontakt z ludźmi oraz nowoczesne kanały marketingowe. W przypadku kandydatów na te stanowiska nie są wymagane zaawansowane umiejętności informatyczne (choć są one mile widziane), ale przede wszystkim kompetencje „miękkie" - komunikatywność, zrozumienie dla potrzeb klienta, zdolność do przekładania języka informatycznego na język biznesowy oraz sprawne posługiwanie się tymi językami przy pośredniczeniu pomiędzy klientem a działem programistów.
Według danych z 2014 roku mediana zarobków w zawodzie specjalisty ds. sprzedaży systemów IT wyniosła ponad 8,5 tys. zł. Oczywiście dominuje tutaj system prowizyjny, dlatego doświadczeni handlowcy sprzedający duże i drogie systemy IT otrzymują największe premie, natomiast początkujący account manager zarobi ok. 4 tys. miesięcznie.

Product manager
Jeżeli pasjonujesz się nowymi kanałami komunikacji i marketingiem internetowym, możesz spróbować swoich sił jako specjalista ds. marketingu lub product manager (czyli opiekun produktu, np. systemu CRM). W tych zawodach zarabia się średnio 4-5 tys. zł, a praca jest naprawdę ciekawa - nie będziesz narzekać na brak nowych wyzwań! Do zadań product managera poza prowadzeniem działań marketingowych i e-marketingowych należy m.in. doskonalenie i rozwijanie produktu poprzez pośredniczenie między klientami a twórcami oprogramowania.
Product manager zbiera informacje o oczekiwaniach użytkowników systemów i przedstawia je kierownikom projektów IT decydującym o rozwoju systemów. Dlatego dobry product manager w swojej codziennej pracy musi łączyć kompetencje „twarde" z „miękkimi" - np. umiejętnością przekonywania do swoich racji oraz predyspozycją do dobrej współpracy z innymi. Obycie w mediach społecznościowych oraz zainteresowanie e-marketingiem to również cenione w tym zawodzie umiejętności.

Kierownik projektu
Jest to najważniejsza osoba kierująca projektem IT, która musi wykazywać się znajomością specyfiki pracy w każdym z działów firmy informatycznej, gdyż nadzoruje cały proces powstawania systemu - od fazy pomysłu, poprzez badania marketingowe, aż po wdrożenie systemu u klienta oraz etap wsparcia posprzedażowego. Dlatego też wykorzystywane w tym zawodzie na co dzień kompetencje to połączenie umiejętności programistycznych i gruntownej wiedzy o systemach IT z głębokim zrozumieniem potrzeb klientów oraz umiejętnością komunikowania się z każdą z osób zaangażowanych w projekt - programistą, managerem, a nawet prezesem firmy dla której piszemy system. I właśnie dlatego w zeszłym roku mediana zarobków w przypadku project managera wynosiła ok. 9 tys. zł.
Aby osiągnąć tak wysokie zarobki, trzeba jednak najpierw zdobyć doświadczenie jako programista, tester lub wdrożeniowiec. Ale uwaga - droga od początkującego programisty do konsultanta SAP lub kierownika projektu wcale nie musi trwać długo, zatem warto już dziś przyłożyć się do nauki języka programowania. I koniecznie zadbać o angielski - bez niego kariera w IT może być zdecydowanie mniej spektakularna, w końcu najlepsi specjaliści często pracują w środowisku międzynarodowym i z klientami korporacyjnymi. Do dzieła!

Autor materiału: Mateusz Jabłoński