wtorek, 6 października 2015

Programu ADAMED SmartUP - druga edycja

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2015/2016 wystartowała druga edycja programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP. Jego uczestnicy - szczególnie utalentowana polska młodzież - walczyć będą o wyjazd na innowacyjny obóz naukowy oraz stypendia. 

Drugą edycję inicjatywy rozpoczyna konkurs dla szkół, w którym na zwycięską placówkę czeka pełne wyposażenie szkolnej pracowni naukowej.
Program ADAMED SmartUP adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Udział w nim może wziąć każdy zdolny młody człowiek w wieku 15-19 lat - wystarczy, że zarejestruje się na stronie www.adamedsmartup.pl.
Pierwszym krokiem w walce o stypendium marzeń jest udział w innowacyjnej grze ARG, opartej na alternatywnej rzeczywistości. W jej ramach, w okresie od 15 października 2015 r. do 15 stycznia 2016 r., uczestnicy programu muszą stawić czoła zagadkom weryfikującym ich wiedzę, logikę oraz umiejętność kojarzenia faktów. W kolejnych etapach projektu osoby, które najlepiej poradzą sobie w grze, zaproszone zostaną na rozmowy z Radą Naukową Programu (kwiecień 2016 r.), przed którymi będą musiały przygotować komplet dokumentów (świadectwo, CV, list motywacyjny, opinia nauczyciela).

Wskazana przez specjalistów młodzież weźmie udział w obozie naukowym zorganizowanym w terminie 7 - 20 sierpnia 2016 r. Podczas tego wyjazdu młodzi ludzie będą mieli możliwość przeprowadzania doświadczeń, odwiedzenia miejsc niedostępnych na co dzień dla zwiedzających oraz poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Najzdolniejsi zostaną objęci 10-miesięcznym programem konsultacji edukacyjnych, a wybrane osoby o szczególnym potencjale otrzymają stypendia naukowe.

W ramach programu ADAMED SmartUP przygotowany został również konkurs dla szkół, w którym uczniowie wraz z nauczycielami walczyć będą o wyposażenie szkolnego laboratorium. Zainteresowane zespoły szkolne muszą do 1 października 2015 r. nakręcić ciekawą, inspirującą i kreatywną, 2-3 minutową lekcję edukacyjną na jeden z czterech zaproponowanych tematów:

Fizyka od kuchni.
Co robi mózg, gdy człowiek śpi?
Czy mikroorganizmy mogą być dla nas dobre?
Kolorowa chemia - jaki jest Twój ulubiony kolor?
a następnie gotowy film zamieścić na projektowym profilu na Facebooku (kliknijTUTAJ). Internauci w głosowaniu wskażą 10 najciekawszych lekcji, a jury konkursowe wybierze z nich trzy najlepsze filmy. Ich autorzy otrzymają sprzęt laboratoryjny dla swoich szkół (w przypadku zdobywcy I miejsca będzie to pełne wyposażenie pracowni naukowej). Szczegóły konkursu dostępne są TUTAJ.

Więcej informacji na temat programu ADAMED SmartUP znaleźć można na stroniewww.adamedsmartup.pl.