środa, 22 listopada 2017

Laserem do celu

V Krakowski Turniej Strzelania Laserowego Osób Niewidomych i Słabowidzących – to autorski projekt realizowany przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, przy współpracy z Radą Dzielnicy I Stare Miasto. 

Zawodnicy spotkają się w sobotę, 25 listopada, w siedzibie Centrum Młodzieży na ul. 
Krupniczej 38, w godz. 8.00–20.00.

Z roku na rok krakowski turniej strzelecki dla osób z dysfunkcją wzroku cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko zaczęło się w 2012 r., kiedy Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zrealizowało projekt „Do celu”, w którym wzięło udział ponad 50 młodych osób niewidomych i słabowidzących. Ta inicjatywa przerodziła się z czasem w regularny, coroczny turniej. Spotykają się na nim osoby niepełnosprawne, które mimo ograniczeń fizycznych chcą żyć aktywnie i z pasją. Dla zawodników to okazja, aby pokonać własne słabości, dla wszystkich – pretekst, by spotkać się i porozmawiać o sytuacji osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy turnieju korzystają ze specjalistycznego sprzętu – symulatora tarczy połączonego z komputerem, który pozwala na celowanie za pomocą zmysłu słuchu. Kiedy strzelec, ustawiając się i przygotowując do strzału, kieruje strumieniem lasera, urządzenie emituje dźwięk – jest on coraz głośniejszy i bardziej ciągły, jeżeli promień lasera zbliża się do środka tarczy. Uczestnicy strzelają w jednorazowych goglach, aby zapewnić wszystkim równe szanse osiągnięcia najlepszego wyniku. Nie ma ograniczeń wiekowych, osoby niepełnoletnie powinny jednak przyjść w towarzystwie rodzica, opiekuna lub wychowawcy.

Jak podkreślają organizatorzy, wzrok jest obok słuchu podstawowym sposobem zdobywania przez człowieka wiedzy o otaczającym go świecie. Społeczny stereotyp niewidomego to stereotyp osoby wymagającej opieki, nieszczęśliwej. Tymczasem osoby niewidome są normalnymi ludźmi, mają tylko problemy ze wzrokiem. Ludzie z wadami wzroku mogą dużo więcej, niż nam się wydaje. Ich życie jest inne, ale też może być fascynujące. Turniej to okazja, by zmierzyć się z niektórymi mitami i stereotypami na temat osób niepełnosprawnych.


Chętnych prosimy o wcześniejsze uzgodnienie godziny uczestnictwa pod adresem mailowym: pozastereotypy@cmjordan.krakow.pl