Europejczycy coraz bardziej przychylnie patrzą na Unię Europejską. Według ostatniego badania Eurobarometru “Parlameter 2017", aż 57% ankietowanych pozytywnie ocenia członkostwo swojego państwa w UE. Obywatele wspólnoty mają też coraz większe poczucie, że ich głos się liczy – uważa tak 47% ankietowanych, co jest najwyższym wynikiem od eurowyborów w 2009 roku. Wg 31% badanych sprawy w UE idą zaś w dobrym kierunku (wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu do badania z marca 2017).
Wzrastają także notowania Parlamentu Europejskiego. Pozytywnie o jego pracy wypowiada się 33% pytanych (wzrost o 8 punktów prcentowych), podczas gdy 42% deklaruje neutralny stosunek do PE.
Badanie zwraca też uwagę na kwestie, którym zdaniem obywateli UE powinna poświęcić szczególną uwagę. 58% ankietowanch oczekuje od UE działań związanych z walką z terroryzmem. 43% wskazało zaś na bezrobocie, 42% na ubóstwo i wykluczenie a 35% na kwestie związane z niekontrolowanym napływem migrantów jako problemy, którymi w pierwszej kolejności powinna zająć się UE.
Europejczycy odpowiadali też na pytania konkretnych korzyści płynących z członkostwa w UE. 44% badanych uważa, że jedną z zalet bycia obywatelem wspólonty są prawa obywatelskie wynikające z unijnych przepisów. 36% wskazuje zaś na swobodę podróżowania oraz studiowania. 34% obywateli wyraża zadowolenie z gwarantowanych przez UE praw pracowniczych oraz wynagrodzeń, a dla 33% ważny jest zaś ogólny dobrobyt. Ponadto obywatele oczekują od UE dalszego stania na straży praw człowieka, wolności wypowiedzi oraz równości płci.
Badanie zostało przeprowadzone między 23 września a 2 października 2017 na próbie 27881 Europejczyków powyżej 15 roku życia, pochodzących z 28 krajów członkowskich za pomocą bezpośredniego wywiadu kwestionariuszowego.
Więcej o badaniu przeczytać można na stronach Europarlamentu.