czwartek, 14 maja 2015

Festiwal Nauki w Krakowie - MAJ 2015

W Krakowie w dniach 20-23 maja 2015 r. odbędzie się XV Festiwal Nauki. Główne pokazy i wykłady tego wydarzenia nawiązywać będą do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Światła 2015. Wśród imprezowych atrakcji znaleźć będzie można m.in. naukowe miasteczko namiotowe oraz widowisko multimedialne „Po drugiej stronie światła”.

Festiwal Nauki, którego hasłem w tym roku będzie: „Oświeć się!”, organizuje Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wspólnie z krakowskimi uczelniami wyższymi oraz Instytutem Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem wspierającym tegoroczną edycję jest Kuratorium Oświaty w Krakowie. Patronem inicjatywy natomiast jest Jan Szczepanik - polski nauczyciel i wynalazca, zwany „polskim da Vinci” i „galicyjskim geniuszem”, autor ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji.

XV Festiwal Nauki w Krakowie rozpocznie się 20 maja biegiem przełajowym na krakowskich Błoniach „Światło(o)bieg”. Wezmą w nim udział reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych.

Jak co roku na Rynku Głównym powstanie miasteczko namiotowe naukowców, a na jego terenie będzie można obserwować związane z naturą oraz wykorzystaniem światła eksperymenty, pokazy oraz doświadczenia. Na estradzie obok miasteczka będą występować naukowi showmani.

Drugie centrum Festiwalu znajdzie się na terenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Św. Anny 12. Odwiedzający będą mieli między innymi możliwość uczestniczenia w pokazach eksperymentów, a także samodzielnego ich przeprowadzania, dyskutowania i rozwiązywania problemów naukowych z pracownikami naukowymi i studentami.

22 maja pod wieżą Ratuszową będzie można obejrzeć koncert muzyki elektronicznej i widowisko multimedialne „Po drugiej stronie światła”.
Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń wraz z innymi przydatnymi dla uczestników informacjami oraz interaktywną mapą wydarzeń festiwalowych można znaleźć w zakładce Program Festiwalu.