czwartek, 21 maja 2015

Popularnonaukowy portal Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński stworzył portal poświęcony popularyzowaniu badań i osiągnięć naukowych swoich pracowników. Witryna ta ma być uzupełnieniem głównej strony uczelni i stanowić źródło dla osób poszukujących rzetelnej wiedzy naukowej.
Nowy serwis dostępny jest pod adresem www.nauka.uj.edu.pl. Powstał on z myślą o osobach zainteresowanych informacjami naukowymi i jest przeznaczony dla wszystkich chętnych. Strona powstaje we współpracy i konsultacji z naukowcami UJ z najrozmaitszych dyscyplin wiedzy.
Na nowej witrynie UJ można znaleźć informacje o najnowszych badaniach pracowników naukowych UJ oraz artykuły popularnonaukowe. Znajduje się tam m.in. dział pt. „1 pytanie”, w którym redakcja serwisu regularnie publikuje wypowiedzi badaczy dotyczącej jednej, wybranej, ciekawej kwestii. (W tej chwili czytelnicy mogą tam znaleźć np. odpowiedź na pytanie kim właściwie jest ekolog i co możemy nazwać „ekologicznym” oraz artykuł na temat tego, czego możemy dowiedzieć się badając promieniowanie (w tym światło) docierające do nas z kosmosu).
Serwis www.nauka.uj.edu.pl ma być aktualizowany co najmniej kilka razy w tygodniu. Jego autorzy zapowiadają, że już niedługo pojawią się na nim krótkie filmiki przybliżające codzienność pracy naukowców, które pomogą uzmysłowić odbiorcom, że praca badacza to nie ciągłe i spektakularne odkrycia, ale często dylematy i niepowodzenia. Ale też duże emocje