czwartek, 14 maja 2015

12. NOC MUZEÓW


Od 2003 roku w Polsce organizowana jest Noc Muzeów. Najbliższe wydarzenie z tego cyklu już w ten weekend - instytucje kulturalne z całego kraju przygotowały swoją „nocną” ofertę na 15 i 16 maja. Noc Muzeów to inicjatywa kulturalna, której pomysł narodził się w 1997 r. w Berlinie. Jej ideą jest udostępnienie zwiedzającym - w wyznaczonym dniu, w godzinach wieczornych i nocnych - muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą (za darmo lub za symboliczną opłatą). W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w jeden z majowych weekendów. Jej data wyznaczana jest w okolicy 18 maja, bo w tym dniu, od 1977 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.

12. Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się pod hasłem „Noc światła w Muzeum" i zostanie zainaugurowana 15 maja o godz. 18.00 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, przy ul. Nadwiślańskiej 4.
W tegorocznej edycji weźmie udział 27 muzeów wraz z oddziałami. W sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych. Udostępniane zostaną wystawy stałe, zmienne oraz pomieszczenia muzealne na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowują także na tę Noc specjalne atrakcje, jak: koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne, odczyty, pokazy walk rycerskich oraz specjalne oprowadzania z przewodnikiem. Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złoty, którą można zakupić w muzeach uczestniczących w akcji. Upoważnia ona do nieograniczonego wstępu do placówek muzealnych biorących udział w projekcie i do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Stanowi także wartość numizmatyczną.
W tym roku partnerem Nocy Muzeów jest również spółka PKP Intercity, która proponuje uczestnikom gratisowe przejazdy powrotne w 2. klasie bezpośrednim pociągiem TLK, IC, EIC lub EIP.

Więcej informacji o tegorocznej edycji Nowy Muzeów można uzyskać na stronie www.krakowskienoce.pl . Regulamin Promocji PKP Intercity dostępny jest na stronie http://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/noc-muzeow.html