piątek, 6 listopada 2015

Nowa misja EarthKAM dla szkół

NASA zachęca szkoły i nauczycieli z całego świata do udziału w nowej misji programu EarthKAM. W ramach projektu Sally Ride będzie można fotografować powierzchnię Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS. W inicjatywie tej mogą brać udział polskie szkoły.
EarthKAM - Earth Kknowledge Acquired by Middle school students - to wydarzenie edukacyjne, w ramach którego uczniowie z różnych stron świata bezpłatnie uzyskują dostęp do sprzętu elektronicznego umieszczonego w kosmosie. Dzięki kolejnym projektowym misjom (zazwyczaj czterem w ciągu roku) mogą oni wykonywać z orbity fotografie wybranych punktów na powierzchni Ziemi. (Uczniowskie zlecenia przekazywane są do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię. Młodzież może oglądać i analizować gotowe fotografie poprzez witrynę internetową projektu).
Aby zgłosić szkołę do udziału w inicjatywie Sally Ride EarthKAM należy wypełnić odpowiedni formularz, dostępny na oficjalnej stronie internetowej akcji www.earthkam.org. Po akceptacji zgłoszenia przez NASA przedstawiciel danej placówki otrzymuje dostęp do kont „Teacher” oraz „Mission”, dzięki czemu - po zalogowaniu się na konto „Nauczyciel” - możne zapisać swoją placówkę do udziału w którejś z planowanych misji. (Najbliższa misja odbędzie się w dniach 10-13 listopada 2015 r.).
Zgłoszeń do projektu EarthKAM mogą dokonywać tylko nauczyciele lub pracownicy instytucji edukacyjnych. Inicjatywa ta prowadzona jest z myślą o uczniach w wieku gimnazjalnym, ale nie jest to rygorystyczne kryterium. Polska instrukcja opisująca krok po kroku sposób zapisania szkoły do udziału w tej akcji udostępniona została na stronie internetowej programu EU-HOU - aby się z nią zapoznać kliknij TUTAJ.