poniedziałek, 9 października 2023

DiscoverEU

 Masz 18 lat i Twoje miejsce zamieszkania jest w jednym z krajów UE lub krajów spoza UE stowarzyszonych z programem Erasmus+? 


Weź udział w konkursie, w którym nagrodą jest podróż po Europie!


Unia Europejska ponownie funduje bilety kolejowe na podróż po Europie. Dlaczego pociągi? Bo to najbardziej ekologiczny, masowy środek transportu, a bycie „green” stanowi jedną z zasad programu Erasmus+.

W obecnej rundzie można się zgłaszać od 4 października (godz. 12:00) do 18 października (również godz. 12:00) na stronie: https://youth.europa.eu/discovereu_pluwaga, link otwiera się w nowej karcie.

DiscoverEU to działanie w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, która pozwoli im poznać jej bogactwo kulturowe i historię. Mają również okazję do zawarcia znajomości z mieszkańcami całego kontynentu!

Laureaci otrzymają bilety na podróż, która odbywać się będzie głównie koleją. Sprawdź, jakie zasady mają zastosowanie do osób mieszkających na wyspach lub w odległych regionach UE.

Laureaci otrzymają europejską kartę młodzieżową DiscoverEU, która uprawnia do wielu zniżek np. na wstęp do obiektów turystycznych i sportowych, przy płaceniu za kursy i warsztaty, przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp.
Jak to działa?

Do udziału w konkursie kwalifikują się osoby, które:

  • urodziły się w okresie od 1 stycznia 2005 r. (włącznie) do 31 grudnia 2005 r. (włącznie,
  • podadzą w internetowym formularzu zgłoszeniowym prawidłowy numer dowodu tożsamości, paszportu lub karty pobytowej,
  • mają obywatelstwo jednego z następujących krajów lub mają miejsce zamieszkania* w:
  1. jednym z krajów Unii Europejskiej, w tym w krajach i terytoriach zamorskich lub
  2. jednym z krajów spoza UE stowarzyszonych z programem Erasmus+: Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.
* Więcej informacji można znaleźć w regulaminie konkursu „2. Kryteria kwalifikowalności”

Następnie należy rozwiązać kwiz i odpowiedzieć na pytanie dodatkowe (nie dotyczy to kandydatów zgłaszających się jako członkowie grupy).

Laureaci będą mogli odbyć podróż trwającą co najmniej 1 dzień i najwyżej 30 dni w okresie od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2025 r.

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością lub masz problemy zdrowotne, które mogą utrudnić podróżowanie, otrzymasz pomoc i wsparcie ułatwiające Ci udział. Więcej informacji znajdziesz w pytaniu C.13 na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami .
Czy można podróżować w grupie?

Tak, można! Możesz podróżować w pojedynkę lub w grupie. Do swojej grupy możesz dodać maksymalnie cztery osoby pod warunkiem, że spełniają wszystkie warunki udziału w konkursie podane powyżej. Aby się zgłosić, będą musiały użyć Twojego kodu zgłoszenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pytaniach B.5–B.11 na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Możesz również zaplanować podróż razem z innymi uczestnikami DiscoverEU! Pomoże Ci w tym forum grupy DiscoverEU na Facebooku. Wystarczy dołączyć do grupy, aby skontaktować się z innymi uczestnikami.

Po ogłoszeniu wyników konkursu agencje narodowe programu Erasmus+ zorganizują spotkania, na których pomogą laureatom w nawiązaniu kontaktu i przygotowaniu się do podróży.

Relacje z podróży

Wybrani uczestnicy automatycznie zostają ambasadorami DiscoverEU. Poprosimy Cię o relację z podróży, na przykład za pomocą mediów społecznościowych – Instagrama, Facebooka lub Twittera, z hasztagiem #DiscoverEU. Możesz też zrobić prezentację o odbytej podróży w swojej szkole lub miejscowości.
Chcesz wiedzieć więcej?

Chcesz zobaczyć, jak wyglądały poprzednie edycje konkursu? Zajrzyj do ulotek, które zawierają informacje na temat DiscoverEU i relacje młodych ludzi, którzy odkrywali Europę z biletami DiscoverEU w kieszeni.

        Europa jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok!