wtorek, 2 lutego 2016

VI edycja konkursu o Jacku Kaczmarskim - „Nic się nie kończy prostym tak lub nie”


Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie zaprasza wszystkich chętnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych (w tym maturzystów z 2016 r.) do udziału w VI edycji konkursu wiedzy o życiu i twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego „Nic się nie kończy prostym tak lub nie”. Prace do rywalizacji można zgłaszać do 28 lutego 2016 r. Patronat honorowy nad rywalizacją pełnią: Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Celem konkursu jest promocja twórczości tego artysty wśród najmłodszego pokolenia, czyli osób, które urodziły się już po upadku komunizmu (znających historię opowiadaną w utworach poety jedynie z podręczników oraz ustnych przekazów rodziców, starszego rodzeństwa i nauczycieli). Rozgrywki mają podtrzymywać pamięć o Kaczmarskim i jego twórczości, uczyć historii Polski i świata oraz szeroko rozumianej kultury artystycznej.

W konkursie „Nic się nie kończy prostym tak lub nie” udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski, którzy napiszą pracę pisemną na jeden z określonych tematów:
  1. „I ci na czele odpadali nagle w tył” - rewolucje i przemiany w twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego
  2. „Jeszcze rosną drzewa, które to widziały” - przyroda w poezji Jacka Kaczmarskiego
  3. "Ja życie lubię w jego prawdzie i jego złudzie” - Jacek Kaczmarski jako analityk kondycji ludzkiej
  4. „Malowanie słowem” - Jacka Kaczmarskiego interpretacje dzieł plastycznych
oraz prześlą ją do 28 lutego 2016 r. w wersji elektronicznej pod adres jszczucka@cmjordan.krakow.pl (w temacie e-maila wpisując: Jacek Kaczmarski).

Zgłaszana wypowiedź powinna być opatrzona metryczką zawierającą:
imię, nazwisko, adres i wiek uczestnika konkursu
jego e-mail i telefon kontaktowy
nazwę i adres szkoły
imię i nazwisko nauczyciela-opiekuna.
Autorzy najwyżej ocenionych wypowiedzi zaproszeni zostaną do II etapu rozgrywek, który odbędzie się 8 kwietnia 2016 r. Podczas tej części rywalizacji uczniowie odpowiedzą na pytania dotyczące treści swojej pracy oraz utworów w niej ujętych, a także rozpoznawać będą piosenki Jacka Kaczmarskiego na podstawie odtwarzanych fragmentów muzycznych.
Osoby, które najlepiej poradzą sobie z tym zadaniem 22 kwietnia 2016 r. wezmą udział w finale konkursu. Ich zadaniem będzie dokonanie ustnej analizy i interpretacji jednego z wylosowanych utworów poetyckich Jacka Kaczmarskiego oraz udział w quizie z pytaniami na temat życia i twórczości artysty (o zróżnicowanym stopniu trudności).
Główną nagrodą w rozgrywkach jest atrakcyjny wyjazd zagraniczny, który zorganizowany zostanie w ramach jednego z projektów wakacyjnych Centrum Młodzieży.

Więcej informacji na temat VI edycji konkursu wiedzy o życiu i twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego „Nic się nie kończy prostym tak lub nie” znaleźć można TUTAJ.