poniedziałek, 1 lutego 2016

Finansoaktywni. Misja: Budżet

Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych, prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Kolejna porcja wiedzy finansowej przekazana zostanie gimnazjalistom w ramach inicjatywy „Finansoaktywni. Misja: Budżet”. To program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli gimnazjów prowadzony przez Ministerstwo Finansów. To już druga tego typu inicjatywa (po ubiegłorocznej akcji „Finansoaktywni. Misja: Podatki"), która ma na celu zwiększenie wiedzy finansowej gimnazjalistów. Druga edycja projektu ma pokazać młodym Polakom czym jest budżet, jakie są jego rodzaje i skąd się on bierze oraz wyjaśnić dlaczego budżet państwa jest tak istotny i w jaki sposób wpływa on na życie każdego z nas.
Nauczyciele gimnazjalni zainteresowani przystąpieniem do programu „Finansoaktywni. Misja: Budżet” proszeni są o wypełnienie odpowiedniego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej akcji (kliknijTUTAJ). Po wysyłce dokumentu na adres szkoły dostarczony zostanie pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat budżetu. W skład zestawu opracowanego przez grono specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem wchodzi m.in.:
  • scenariusz lekcji dla nauczyciela „Poznaj budżet, zaplanuj wydatki”
  • materiał merytoryczny do powyższego konspektu 
  • 1 plakat edukacyjny,
  • 4 zestawy dwudziestu kart do gry edukacyjnej 
  • 1 karta z tabelą budżetową 
  • prezentacja Power Point potrzebna do realizacji lekcji 
  • krótkometrażowy, animowany film edukacyjny.
Akcji „Finansoaktywni. Misja: Budżet” towarzyszy konkurs tematyczny dla uczniów. Zadaniem gimnazjalistów zainteresowanych przystąpieniem do tej rywalizacji jest opracowanie pomysłu na projekt ciekawej inwestycji, która przyniesie wymierne korzyści lokalnej społeczności. (W opisie konkursowego pomysłu pozytywne skutki inwestycji powinny zostać wyraźnie omówione). Każda ze szkół biorących udział w akcji może przesłać do rozgrywek kilka takich pomysłów (nie więcej niż jeden z jednej klasy), wybranych przez społeczność szkolną w otwartej debacie.
Autorzy dziesięciu najciekawszych prac (wybranych przez specjalistów z Ministerstwa Finansów) i ich nauczyciele otrzymają nagrody rzeczowe. Poproszeni zostaną również o przygotowanie wizualizacji projektu inwestycji, pod tytułem „Tu jest budżet”, w dowolnej formie (prezentacja multimedialna, praca plastyczna, makieta, film, itp.). Pracę tę przedstawią podczas finału konkursu w Ministerstwie Finansów, w ramach dwudniowej wycieczki po Warszawie. Autorzy trzech najlepszych wystąpień finałowych wygrają tablety.

Więcej informacji na temat programu „Finansoaktywni. Misja: Budżet” oraz towarzyszącego mu konkursu znaleźć można na stronie http://finansoaktywni.pl/.