wtorek, 8 grudnia 2015

Warsztaty w pudełku

Na początku grudnia br. rusza nowa akcja Uniwersytetu Dzieci pt. „Warsztaty w pudełku”. W ramach tej inicjatywy nauczyciele ze szkół podstawowych mogą bezpłatnie zamawiać „skrzynki z pomysłami”, czyli małe pudełka z prostymi rekwizytami oraz materiałami szkoleniowymi, które pomogą im uatrakcyjnić prowadzone lekcje ciekawymi eksperymentami. Na rozesłanie czeka 2,5 tys. pakietów.
Pomysłodawcą i realizatorem akcji „Warsztaty w pudełku” jest Fundacja Uniwersytet Dzieci, która działa w kilku polskich miastach (Warszawie, Krakowie, Olsztynie i Wrocławiu). To organizacja non-profit, która propaguje nowoczesną edukację, wzorowaną na wykładach oraz warsztatach akademickich, i we współpracy z uczelniami wyższymi prowadzi tzw. Uniwersytety Dzieci. (W ramach tych ośrodków, co roku w zajęciach rozwijających zainteresowania wykraczające poza nauczanie szkolne oraz umożliwiających odkrywanie własnych pasji bierze udział ponad 6 tys. młodych osób w wieku 6-14 lat).
Obecnie Fundacja Uniwersytet Dzieci podejmuje inicjatywy poszerzające jej działalność m.in. wcieliła w życie projekt „Ekspedycje”. W ramach tej akcji zorganizowany został już cykl bezpłatnych konferencji dla nauczycieli szkół podstawowych, pokazujących w jaki sposób można uatrakcyjnić zajęcia szkolne, stosując proste i tanie eksperymenty z rozmaitych dziedzin. (Spotkania takie odbyły się Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie, Rzeszowie, Katowicach i Łodzi, a prowadzone były we współpracy z wojewódzkimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Wzięło w nich udział ponad 500 pedagogów). Teraz Fundacja zachęca nauczycieli ze szkół podstawowych do zamawiania bezpłatnych „Warsztatów w pudełkach”. (Koszty ich przygotowania i wysyłki pokryte zostały dzięki darczyńcom).
Pedagodzy zainteresowani otrzymaniem pudełka mogą zamówić je przez specjalny formularz udostępniony na stronie internetowej www.scenariuszelekcji.edu.pl/ekspedycje. Na witrynie tej znaleźć można też szczegółowe informacje na temat akcji oraz krótki klip wideo prezentujący tę inicjatywę.