piątek, 13 lutego 2015

Niezbędnik Dobrego Nauczyciela

Zespół Wczesnej Edukacji Instytutu Badań Edukacyjnych przygotował nową serię poradników „Niezbędnik Dobrego Nauczyciela”. Sześć publikacji, opracowanych pod redakcją prof. Anny Izabeli Brzezińskiej, opisuje rozwój dziecka w kolejnych etapach jego życia: od wczesnego dzieciństwa, przez wiek przedszkolny i szkolny po późną fazę dorastania (19/20 lat).
Seria dostępnych w Internecie broszur „Niezbędnik Dobrego Nauczyciela” adresowana jest głównie do nauczycieli i pedagogów, ale publikacje te mogą okazać się też doskonałą pomocą dla rodziców. Zadaniem przygotowanych materiałów jest bowiem udzielenie wsparcia dorosłym w rozumieniu przemian rozwojowych, jakim podlegają dzieci i młodzież.

Każdy dojrzały człowiek intuicyjne rozumie potrzeby dziecka, ale wsparcie tych umiejętności wiedzą z psychologii rozwojowej może w wielu sytuacjach uspokoić dorosłych i zracjonalizować ich ocenę sytuacji. Może też przyczynić się do wczesnego wychwycenia, a przede wszystkim niebagatelizowania sygnałów, które mogą być ostrzeżeniem przed sytuacją wykraczającą poza to, co typowe dla danego wieku.

Wśród wydanych poradników  można znaleźć pozycje:
- „Rozwój dziecka. Wczesne dzieciństwo” Magdaleny Czub
- „Rozwój dziecka. Wiek przedszkolny” Joanny Matejczuk
- „Rozwój dziecka. Wczesny wiek szkolny” Anny Kamza
- „Rozwój dziecka. Środkowy wiek szkolny” Małgorzaty Rękosiewicz, P. Jankowskiego
- „Rozwój nastolatka. Wczesna faza dorastania” Konrada Piotrowskiego, Beaty Ziółkowskiej, Julity Wojciechowskiej
- „Rozwój nastolatka. Późna faza dorastania”, Konrada Piotrowskiego, Julity Wojciechowskiej, Beaty Ziółkowskiej

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ. Poradniki w formacie PDF można natomiast pobrać TUTAJ.