wtorek, 26 stycznia 2016

Konkurs "EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY"

Rusza kolejna polska edycja konkursu "Eksperyment Łańcuchowy", który jest połączeniem nauki fizyki z zabawą i majsterkowaniem. Głównym zadaniem uczestników jest zbudowanie urządzenia transportującego metalową kulkę z wykorzystaniem jak największej liczby zjawisk i praw fizycznych. Prace będą oceniane w oparciu o trzy główne kryteria: ilość wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, stopień skomplikowania i skuteczność urządzenia oraz kreatywność i estetyka jego wykonania.
Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Udział w konkursie jest także okazją do wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, integracji, a przede wszystkim jest to niezwykle skuteczna droga do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych.
W konkursie może wziąć udział każdy. Szczególnie jest on adresowany do uczniów ze wszystkich etapów edukacyjnych, studentów i całych rodzin. Podczas finału uczestnicy konkursu stają się nauczycielami fizyki dla publiczności.
Uroczysty finał „Eksperymentu Łańcuchowego”, podczas którego wszystkie urządzenia konkursowe zostaną połączone w jeden, kilkukrotnie uruchamiany łańcuch, odbędzie się 28 maja 2016 r. w nowym budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dotychczasowe edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W konkursie w latach ubiegłych wzięło udział blisko pół tysiąca drużyn z całej Polski, a towarzyszyła temu kilkunastotysięczna widownia.
Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej we współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.lancuch.if.uj.edu.pl 
Zgłoszenia: do 20 marca 2016 r.