środa, 24 czerwca 2015

O czym należy pamiętać przed wakacjami?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina najważniejsze sprawy, o których trzeba pamiętać, aby wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży był bezpieczny. Na stronie MEN - w dziale „Projekty” - znaleźć można nową zakładkę „Wypoczynek” www.men.gov.pl/pl/wypoczynek, w której zgromadzone zostały artykuły nawiązujące do tej tematyki.
Przed zbliżającymi się wakacjami Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina wszystkim rodzicom, że każdy organizator młodzieżowego wypoczynku (kolonii czy obozu) musi zgłosić swój wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. W takim zgłoszeniu, z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca i rodzaju zakwaterowania, liczbę uczestników i zatrudnionej kadry (w tym opisać opiekę medyczną) oraz przybliżyć program pracy z dziećmi. Dzięki temu wizytatorzy, straż pożarna, sanepid czy nadzór budowlany, będą mogły skontrolować to miejsce wypoczynku młodych osób nie tylko przed, ale i w trakcie pobytu dzieci na wyjeździe.
To czy organizator wybranej wycieczki dopełnił tego wymogu rodzice mogą, sprawdzić w specjalnie stworzonej w tym celu bazie wypoczynku dostępnej TUTAJ. Gromadzone są w niej informacje na temat wszystkich legalnie organizowanych obozów, kolonii i innych form zorganizowanego wypoczynku młodzieżowego.

Aby pomóc rodzicom i uczniom w odpowiednim przygotowaniu się do wakacyjnych wyjazdów MEN przygotowało również „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”, z którym można zapoznać się TUTAJ. Na stronie ministerstwa można znaleźć także wymogi, jakie powinien posiadać kierownik kolonii czy obozu oraz osoby zatrudnione na stanowisku wychowawcy (kliknij TUTAJ), a nawet wskazówki, jaki spakować dziecku odpowiedni bagaż na wyjazd (aby się z nimi zapoznać kliknij TUTAJ).