czwartek, 7 kwietnia 2016

MEGA MISJA - ciekawy projekt dla świetlic szkolnych

Fundacja Orange zaprasza nauczycieli i wychowawców do udziału w programie MegaMisja, który pokazuje jak przygotować dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej do bezpiecznego korzystania z Internetu i nowych technologii. W jego ramach pedagogom podsuwane będą ciekawe pomysły na zorganizowanie nowoczesnych zajęć w świetlicy szkolnej. Nabór wniosków do tegorocznej odsłony MegaMisji prowadzony będzie do 29 kwietnia 2016 r.
W dzisiejszych czasach nawet najmłodsi uczniowie często mają swobodny dostęp do tabletów czy smartfonów i samodzielnie korzystają z informacji zamieszczonych w Internecie. Niestety to, że to potrafią to robić nie oznacza jednocześnie, że wiedzą, jak mądrze korzystać z tego typu możliwości. A przecież choć nowe media mogą być szansą na ciekawszą naukę, dostęp do wiedzy i informacji z całego świata oraz rozwijanie własnych pasji, to niosą za sobą również szereg realnych zagrożeń.
Mając na uwadze ten fakt Fundacja Orange - organizacja działająca na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży - powołała do życia program edukacyjny MegaMisja, w którego pilotażu wzięło udział 50 szkół z całej Polski. Inicjatywa ta powstała w celu nauki młodych ludzi ostrożnego, rozważnego używania cyfrowych nowinek, tak aby Internet stał się dla nich źródłem rozwoju, a nie kłopotów.
W ramach projektu MegaMisja przygotowane zostały specjalne materiały (m.in. filmy animowane i scenariusze) umożliwiające przeprowadzenie ciekawych, tematycznych zajęć świetlicowych. Dzięki nim z zadaniem tym poradzą sobie wszyscy nauczyciele, także ci, którzy nie są informatykami czy ekspertami od spraw technologii.
Projektowe lekcje zostały skonstruowane tak, by aktywnie angażować najmłodszych uczniów, a ich realizacja nie wymagała wyposażenia świetlicy w komputery (wystarczy jak raz w tygodniu pojawi się na niej wypożyczony laptop czy rzutnik). Proponowane zajęcia opierają się na zabawie w cyfrowe laboratorium, w którym dzieci poznają animowanych bohaterów, pomagających im w udzielaniu odpowiedzi na trudne pytania i wspierających ich w wychodzeniu z różnych kłopotów. Uczestnicząc w nich dzieci zyskują nową wiedzę, ucząc się m.in. jakie treści można upubliczniać w sieci, jak chronić swoją prywatność, jak kulturalnie zachowywać się online, jak należy przestrzegać praw autorskich oraz jak znaleźć wiarygodne informacje i odróżnić je od reklam. Dzięki temu uczniowie dowiadują się, jak być mądrym internautą, który wie, co wolno, a czego nie wolno w sieci, a także jak unikać kłopotów jednocześnie korzystając z jej ogromnych możliwości.

Dodatkowo nauczyciele biorący czynny udział w MegaMisji zyskują możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród dla swojej świetlicy. Realizacja kolejnych zadań programowych pozwala im bowiem na gromadzenie punktów, które wymienić można np. na sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry czy zabawki edukacyjne.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w tej akcji proszone są o poprawne wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ oraz przesłanie go do organizatora projektu w terminie do 29 kwietnia 2016 r. wraz z 30-sekundowym filmikiem prezentującym zgłaszającą się świetlicę. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie 300 szkół, które zaproszone zostaną do prowadzenia na swoim terenie zajęć projektowych. Realizacja programu rozpocznie się we wrześniu br. i odbywać będzie się przy wsparciu Fundacji Orange.