poniedziałek, 11 kwietnia 2016

„Krzyż i korona” premiera filmu popularnonaukowego

W bieżącym miesiącu na antenie TVP 1 i TVP Historia odbędzie się premiera kolejnego filmu z serii fabularyzowanych produkcji dokumentalnych „Tajemnice początków Polski”. Obraz „Krzyż i korona” zaprezentuje moment przyjęcia chrztu Polski przez Mieszka I oraz omówi powody i skutki podjęcia decyzji o chrystianizacji naszego kraju. Premiera filmu zaplanowana została na 16 kwietnia o godz. 21:00 w TVP Historia oraz 18 kwietnia o godz. 22:05. w TVP 1.
Cykl dokumentalny „Tajemnice początków Polski” to seria filmów popularnonaukowych w reżyserii Zdzisława Cozaca, poruszających różnorodną tematykę dotyczącą wydarzeń rozgrywających się na terenie obecnej Polski w pradziejach. W każdej z części serii krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z barwnymi inscenizacjami przedstawianych faktów i animacjami odkrywanych przez archeologów obiektów.
Na ten, wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i zagranicznych, cykl składają się obecnie cztery fabularyzowane obrazy:
  • „Trzcinica - karpacka Troja” - o odkryciu najstarszego obiektu obronnego na ziemiach polskich 
  • „Wyspa Władców” - o Ostrowie Lednickim, wyspie leżącej między Gnieznem a Poznaniem, na której znajdowała się jedna z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego
  • „Miasto zatopionych bogów” - o tym jak wyglądał i funkcjonował wczesnośredniowieczny gród Wolin 
  • „Ukryte gniazdo dynastii” - o poszukiwaniach prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piatów (Gniezno czy Kalisz-Zawodzie?) 
W kwietniu br. do cyklu „Tajemnice początków Polski” dołączy film pt. „Krzyż i korona”, który zaprezentuje najnowszy stan naukowej wiedzy o chrzcie Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Omówi również szerszy kontekst tego wydarzenia - od czasów przedchrześcijańskich do koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r. - pokazując, że mimo wielu nowych informacji (uzyskanych w ostatnich latach dzięki rozwojowi nauki), dzieje i wydarzenia z tamtych czasów nadal kryją przed nami wiele tajemnic, stanowiąc przedmiot naukowych sporów.
Najnowsze dzieło Zdzisława Cozaca ma pozwolić widzom na znalezienie odpowiedzi na takie pytania, jak: „Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest - co mógł na tym zyskać, a co stracić?”, „Kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę?” i „Czy Mieszko rzeczywiście zwalczał skutecznie starą wiarę i zabiegał o chrystianizację swych poddanych?”.