środa, 10 listopada 2021

E-wolontariat dla młodzieży :)

E-wolontariat może stać się wszechstronnym narzędziem pomagającym i uwrażliwiającym młodzież na szereg współczesnych problemów. Z jednej strony pozwala zaangażować się społecznie i pomagać na odległość, z drugiej zaś otwiera drzwi do zdobycia pierwszych doświadczeń na rynku pracy oraz potwierdzenia własnych umiejętności.


Potencjał dobroczynny
Nic oczywiście nie zastąpi prawdziwych uczuć, które wyzwala pomoc charytatywna face to face – wizyta w ośrodku pomocy społecznej, schronisku, hospicjum. Jednak z różnych przyczyn jest to zazwyczaj pomoc akcyjna, jednorazowa. Wolontariat zdalny lub hybrydowy pomaga te relacje scementować, do czego zachęca m.in. Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierzątotwiera się w nowej karcie. Zobaczenie na żywo realiów życia w schronisku oraz rozmowa z koordynatorami uzmysławiają ogromną potrzebę pracy poza zamkniętymi kojcami – w internecie oraz w szkole. Chodzi o pisanie tekstów, udostępnianie informacji, koordynację projekcji filmów lub rozmowy o prawach zwierząt w szkole. W ten sposób kształci się umiejętności organizacyjne i poszerza wiedzę w zakresie ważnego tematu społecznego.
Przykładem może być akcja pracowników Allegro „Mam swoje alle”, przy wsparciu których młodzież pracowała online na rzecz lokalnych społeczności.

Wsparcie w nauce
Pandemia pokazała konieczność wspierania się w nauce na odległość. Nic nie stoi na przeszkodzie, by działania te kontynuować także wtedy, gdy świat wróci do (względnej) normy. Korepetycje czy wspólne odrabianie lekcji ma w sobie niewyczerpany potencjał w szkolnych świetlicach, domach dziecka, ośrodkach pomocy, a z sukcesem może być realizowany za pomocą wolontariatu hybrydowego.
Może warto zapytać o możliwość współpracy ze szkołą oddaloną o wiele kilometrów, aby pokazać sobie inną Polską i wymienić się doświadczeniami?

Do CV
Każdy z nas po zakończeniu szkoły stanął przed koniecznością napisania CV. Najczęściej pole doświadczenia zawodowego było puste, bo co wpisać, gdy dotąd chodziło się tylko do liceum czy technikum? Zaświadczenie ze wspomagania danej organizacji pomocą (e-)wolontariacką jak najbardziej nadaje się do CV. Wymieniona wcześniej umiejętność organizacyjna jest jednym z przykładów, a oprócz tego: liczą się pisemne tłumaczenia, redakcja tekstów, prowadzenie profili na social media, montowanie wideo, pomoc graficzna i wiele, wiele innych.
Na platformie TuDu.org.plotwiera się w nowej karcie znajdują się pojedyncze zadania do wykonania, niekiedy ogłaszają się też fundacje potrzebujące stałego wsparcia. Po wykonaniu kilku takich zadań zostaje wystawione zaświadczenie o wolontariacie, które stanowi potwierdzenie danych umiejętności (oraz zaangażowania społecznego!).

Jak mówić o e-wolontariacie w szkole?
Fundacja Dobra Sieć przygotowała pakiet materiałów potrzebnych do przybliżenia młodzieży zagadnienia e-wolontariatu. Zachęcamy do skorzystania z podręcznika „E-wolontariat w szkole”otwiera się w nowej karcie, gotowych scenariuszy lekcjiotwiera się w nowej karcie oraz infografikotwiera się w nowej karcie pokazujących w skrócie to, o co chodzi w wolontariacie internetowym.