czwartek, 26 kwietnia 2018

ROWEROWY MAJ 2018


Już po raz drugi w Krakowie zorganizowana zostanie akcja pod hasłem „Rowerowy Maj”, która potrwa od 7 do 30 maja. Wezmą w niej udział uczniowie z szkół podstawowych oraz przedszkolaki. Łącznie rywalizować będzie prawie 14 tysięcy uczniów i przedszkolaków podzielonych na 640 oddziałów klasowych.


Zasady „Rowerowego Maja” są proste. Kto przyjedzie do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce otrzymuje naklejkę, a klasa/szkoła otrzymuje punkt. Rywalizacja odbywa się na poziomie indywidualnym, klasowym i międzyszkolnym.

Najlepsza szkoła w Krakowie otrzyma od sponsora głównego imprezy, Smart City Polska - samoobsługową stację naprawy rowerów. Zwycięskie klasy mogą liczyć na fantastyczne wycieczki zaoferowane przez prawie 60 sponsorów i partnerów akcji w Krakowie. Indywidualnie uczniowie, którzy zdobędą największa liczbę punktów, otrzymają kolorowe pokrowce na siodełka rowerowe.

Partnerzy akcji przekazali też wiele nagród indywidualnych, które szkoły wylosują wśród wszystkich uczestników akcji w szkole. Pracownicy szkół biorący udział w akcji mają szanse na wylosowanie dzwonków rowerowych typu ding-dong i miesięcznych abonamentów do wypożyczalni rowerów miejskich Wavelo. Kompletną listę partnerów i sponsorów kampanii a także statystyki kampanii w Krakowie można znaleźć na tej stronie internetowej.

Kampania „Rowerowy Maj” jest jednym z działań projektu „STARS - rowerem do szkoły”. Projekt ten jest realizowany w Krakowie od 2013 roku, początkowo w ramach programu Inteligentna Energia Europa, wspólnie przez dziewięć europejskich miast. Aktualnie projekt jest finansowany z budżetu Miasta Krakowa. Generalnym założeniem projektu jest promowanie dojazdów do szkoły rowerem zarówno uczniów jak i ich rodziców i nauczycieli.

Wszystkie szkoły otrzymują pomoc ze strony doświadczonych rowerzystów. W obecnym roku szkolnym Gmina Miejska Kraków współpracuje ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów oraz Fundacją Otwarty Plan. W ramach projektu organizowane są zajęcia edukacyjne, pokazy serwisu rowerowego, wycieczki, warsztaty i masowe przejazdy. Szkoły otrzymują akcesoria rowerowe, materiały plastyczne oraz materiały promocyjne projektu. W roku szkolnym 2017/2018 w projekcie uczestniczy 30 szkół podstawowych oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3.

Ogólnopolska kampania „Rowerowy Maj” jest koordynowana przez Urząd Miasta Gdańska, który jest także jej pomysłodawcą i inicjatorem.

Informator dla rodziców [PDF]

czwartek, 19 kwietnia 2018

CZYSTE TATRY 2018


W dniach 29 - 30 czerwca 2018 roku, już po raz kolejny, rusza ogólnopolski projekt Czyste Tatry organizowany przez Stowarzyszenie "Czysta Polska". Ambasadorzy, partnerzy, goście i wolontariusze ponownie ruszą na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić do współpracy turystów w ramach ekologicznej edukacji.


Tatry to magiczne miejsce, gdzie przecinają się ścieżki wielu pokoleń Polaków, dla których surowe piękno postrzępionych grani i zapach górskiego powietrza to główny powód, by zachować ten unikalny zakątek świata w niezmienionej postaci dla następnych pokoleń. To właśnie w sercach takich osób zrodziła się idea Czyste Tatry- dorocznego wydarzenia, które angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Czyste Tatry to także wspaniała zabawa, nie zabraknie ciekawych wykładów, czy seansów filmowych.


Główną bazą Czystych Tatr 2018 będzie Zakopane, gdzie na Górnej Równi Krupowej powstanie finałowe miasteczko z rozlicznymi atrakcjami. 

Rejestracja wolontariuszy ruszy już 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Szczegóły na www.CzysteTatry.pl.

Regionalne Punkty Informacyjne programu Erasmus+ wybrane!



Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+, wybrała instytucje, które będą pełnić funkcję Regionalnych Punktów Informacyjnych. Będzie w nich można uzyskać informację na temat największego i najpopularniejszego unijnego programu edukacyjnego. Ich funkcjonowanie obejmuje okres od marca 2018 r. do końca 2020 r.
W drodze przeprowadzonego konkursu wybrano 13 instytucji, które będą reprezentować Narodową Agencję Programu Erasmus+ w swoim środowisku lokalnym. 
 


Nadrzędnym celem działalności Regionalnych Punktów Informacyjnych jest przekazanie uczestnikom spotkań wiedzy na temat możliwości programów zarządzanych przez FRSE, w szczególności Erasmus+, a także prezentacja wyników programu, prowadzące w konsekwencji do zwiększenia poziomu wiedzy na temat programu w regionach. Realizacja tego celu możliwa jest poprzez współpracę z mediami oraz przygotowanie i poprowadzenie przez Punkty minimum dwóch spotkań informacyjnych w każdym województwie w 2018 roku, w których weźmie udział co najmniej po 50 osób.

Rolę Regionalnych Punktów Informacyjnych programu Erasmus+ będą pełnić następujące instytucje:
  • województwo kujawsko pomorskie: Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku
  • województwo podlaskie: Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ
  • województwo małopolskie: Stowarzyszenie Europe4Youth
  • województwo dolnośląskie: Fundacja Learn Co
  • województwo zachodniopomorskie: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
  • województwo pomorskie: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
  • województwo świętokrzyskie: Regionalne Centrum Wolontariatu
  • województwo łódzkie: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego
  • województwo śląskie: Instytut Pracy i Edukacji
  • województwo lubelskie: Fundacja Sempre a Frente
  • województwo wielkopolskie: Fundacja Centrum Aktywności Twórczej
  • województwo opolskie: Kuratorium Oświaty w Opolu
  • województwo podkarpackie: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie

Więcej informacji o działalności RPI znajduje się tutaj.

czwartek, 12 kwietnia 2018

13 kwietnia - DZIEŃ OTWARTY AGH


Escape room, wizyta w komorze bezechowej czy w laboratorium wysokich napięć to tylko niektóre atrakcje na jakie mogą liczyć maturzyści podczas Dnia Otwartego AGH w Krakowie. W najbliższy piątek, 13 kwietnia odwiedzający kampus uczelni będą mogli zwiedzić laboratoria, porozmawiać ze studentami i wykładowcami oraz zapoznać się z ofertą kształcenia.



Znakiem rozpoznawczym Dnia Otwartego AGH jest jego plenerowy charakter. Wydziały, koła naukowe oraz organizacje studenckie zaprezentują swoją ofertę na stoiskach informacyjnych rozstawionych w pobliżu Biblioteki Głównej. Nie zabraknie najciekawszych projektów ostatniego roku. AGH Solar Boat pokaże swoją łódź solarną, a E-Moto AGH zademonstruje skonstruowany przez zespół motocykl elektryczny. AGH Racing czy AGH Space Systems przybliżą szczegóły dotyczące powstawania bolidu wyścigowego i rakiety z wyrzutnią. Pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej, żeglowania, śpiewania czy przedstawiciele studenckich mediów opowiedzą o swoich pozanaukowych pasjach i możliwościach rozwoju w licznych organizacjach studenckich działających w AGH.

Dodatkowo w Centrum Dydaktyki AGH (bud. U-2, ul. Reymonta 7) Dział Nauczania przedstawi ofertę kształcenia, zaś o możliwościach wyjazdów zagranicznych w ramach stypendiów i programów partnerskich opowiedzą pracownicy Działu Współpracy z Zagranicą. Przyszli studenci będą mieli również okazję porozmawiać z pracownikami Centrum Karier AGH, którzy przybliżą im perspektywy kariery zawodowej.

Tego dnia między kampusem AGH a Miasteczkiem Studenckim kursować będzie zabytkowy autobus. W ramach Dnia Otwartego odbędzie się również „Dzień Otwarty tylko dla dziewczyn” będący częścią akcji „Dziewczyny na Politechniki”. Dzień Otwarty AGH potrwa w godz. 9.00-15.00. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się pod adresem: http://bit.ly/AGHDzienOtwarty oraz www.facebook.com

środa, 11 kwietnia 2018

ROWEREM DO PRACY :)

Już po raz drugi zachęcamy do udziału w akcji „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca…i tak w kółko”. Jej pomysłodawcy chcą w ten sposób zachęcić pracowników oficjalnie zgłoszonych firm i instytucji z Krakowa i okolic do korzystania z rowerów – własnych lub z wypożyczalni – podczas codziennych podróży do i z pracy.
Tegoroczna kampania wystartuje 1 maja. Jej uczestnicy mogą liczyć na upominki (nie tylko rowerowe) zachęcające do jeszcze częstszych podróży na rowerze.
Pilotaż kampanii miał miejsce w 2017 r. Wzięło w nim udział 50 pracodawców z  sektora prywatnego i  publicznego, a w ciągu pięciu miesięcy testowej kampanii rowerem podróżowało każdego miesiąca średnio ponad 350 osób, pokonując w sumie blisko 51,5 tys. km. Statystycznie prawie 55% wszystkich podróży do i z  pracy w  wykonaniu uczestników kampanii odbyła się na rowerze. Spośród wszystkich uczestników zeszłorocznej akcji 60% nie korzystało wcześniej z  rowerów w  dojazdach do pracy, a  ponad 95% oceniło kampanię bardzo pozytywnie.  Pomysłodawca kampanii – Wydział Gospodarki Komunalnej UMK  – ma nadzieję, że pozwoli ona wypracować nowe przyzwyczajenia transportowe wśród mieszkańców, którzy połkną rowerowego bakcyla. Akcja jest także okazją do prowadzenia szerszych działań na rzecz edukacji rowerowej i  bezpieczeństwa rowerzystów.
Krakowskie oraz podkrakowskie firmy i instytucje zatrudniające min. 20 osób, które dbają o zdrowie, sprawność fizyczną swoich pracowników, zwiększenie się ruchu rowerowego oraz poprawę jakości życia w mieście i  są zainteresowane udziałem w  akcji, proszone są o kontakt z: Joanną Majdecką – tel. 12 616-87-70, e-mail: joanna.majdecka@ um.krakow.pl.
Warunkiem przystąpienia do kampanii jest akceptacja regulaminu dostępnego na stronie www.krakow.pl.
Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji w myśl zasady: rama, dzwonek i dwa kółka – tylko rowerem do swego biurka!


Szkolny Masowy Przejazd Rowerowy - Kraków 2018


14 kwietnia 2018 r., w sobotę, już po raz piąty Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów organizuje Szkolny Masowy Przejazd Rowerowy. Jak co roku w przejeździe wezmą udział szkoły biorące udział w projekcie STARS Rowerem do szkoły, realizowanym przez Urząd Miasta Krakowa.

W projekcie STARS bierze udział 31 szkół, ale do udziału organizatorzy zachęcają wszystkie krakowskie szkoły. Zapraszają nauczycieli, uczniów z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem a także wszystkich, którzy lubią jeździć na rowerze.


Szkolny Masowy Przejazd Rowerowy wyruszy o godzinie 10:00 z placu Szczepańskiego. W tym roku jedziemy w eleganckim stylu retro łącząc siły z ekipą Tweed Ride. Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników do przyjechania w stylowych ubraniach – czekają nagrody i dla dzieci, i dla dorosłych! Wśród uczestników zostaną również rozlosowane miesięczne vouchery od Wavelo.

Zaplanowana trasa ma ok. 10 km. Jedziemy ulicami: Plac Szczepański - Szczepańska - Rynek Główny - Sienna - Gertrudy - Podwale - Powiśle - Zwierzyniecka - Krasińskiego - Mickiewicza - Słowackiego - Pawia - Tunel - Lubomirskiego - Rondo Mogilskie - Mogilska - Al. Jana Pawła II - plac w parku Lotników Polskich (grafika w załączniku). Zakończymy przejazd około godziny 11:30 w Parku Lotników Polskich i piknikiem dla chętnych.

Dla uczestników jadących z Nowej Huty planowany jest koordynowany przejazd z placu Centralnego im. R. Reagana w Krakowie (od strony północno-zachodniej placu: tj. u zbiegu alei Róż i al. Andersa) – zbiórka godzina 9:00.

Przejazd będzie zabezpieczony przez Policję, Straż Miejską, ratowników medycznych oraz karetkę.

UWAGA: Podczas przejazdu opiekę nad dzieckiem sprawują jego rodzice lub opiekunowie prawni!

Trasę i szczegóły przejazdu znajdą Państwo poniżej lub pod poniższym linkiem:
http://kmr.org.pl/szkolny-masowy-przejazd-rowerowy-2/